Arkas’ta Yeni Normal’e Geçiş

COVID-19 salgını nedeniyle ekonomi, sosyal yaşam, sağlık ve eğitim gibi alanlarda ortaya çıkan sıkıntılar ve ardından alınan sıkı tedbirler, tüm dünyada yeni normale geçiş sürecinin ne zaman ve nasıl başlayacağı sorularını da gündeme getirdi. Salgında yaklaşık altı aylık bir sürenin ardından ilk dönem geride bırakılırken, daha esnek bir döneme geçişin planları da hazırlandı. Yeni normalleşme olarak adlandırılan bu periyot, ülkeleri daha tedbirli olmaya ve önceden müdahale yapmaya sevk ediyor. İş dünyası ofislerdeki hijyenik şartları koruyarak çalışanlarını kademeli olarak normal sürece başlatırken, ticarette kapasite normaline dönüş için de ülkelerdeki durumlar yakından izleniyor. Arkas Holding’in ana iş kolları olan taşımacılık modları ve liman hizmetlerinde de bu yöndeki aksiyon planı koordineli bir şekilde yürütülüyor. Sahada operasyonel faaliyetler aksamadan sürerken ofise dönüş de kısmen başlıyor.

COVID-19 salgının birinci döneminde dünya ticaretinde hacimsel büyük düşüşler yaşandı. Yeni normal dönemde salgının izleri atlatılmaya çalışılırken, ticarette söz sahibi şirketler de normalleşmeye geçiş için hazırlıklarını tamamladı… Bu süreçte dijitalleşme ve temassız operasyon ağırlık kazanırken, tüm ülkeler istisnasız lojistik zincirini açık tutmak için gerekli tüm önlemleri aldı. Lojistik zinciri yavaşlasa da böylelikle hiç bir zaman kapanmadı. Bu hizmeti veren işletmelerde ise dikey yapılanma yerine yatay yapılanma yani sadece deniz değil, liman, kara ve depo gibi lojistik zincirin diğer halkalarının tek çatı altında toplanması gerekliliği önem kazandı.

Arkas Holding CEO’su Önder Türkkanı, 2020 yılının Mart ayından itibaren dünyada yaşanan bu eşi benzeri görülmemiş koşullarda; bütçe, ciro, karlılık vb. kavramların artık ikincil derecede önem taşıdığını şirketlerin  odaklanması gereken esas unsurun, bu koşullarda gösterebilecekleri Direnç Kapasite’si olduğunu söyledi. Türkkanı, “Bu kapasite, sadece bilanço rakamları ile tanımlanamaz. İnsan kaynağı sermayeniz ve yönetim kabiliyetiniz ile birlikte bütüncül bir direnme gücünü ifade etmektedir. 2020 için Arkas olarak hedefimiz deniz ticaret filomuzla, liman hizmetleri ve lojistik faaliyetlerimizle ülkemizin dış ticaretine olan azami desteğimizi sürdürmektir” diye konuştu.

Tedarik Zinciri Yeniden Şekilleniyor

Akdeniz, Karadeniz ve Batı Afrika’da verdiği servislere kesintisiz devam eden Arkas Line’ın Ceo’su Can Atalay da, normal koşullarda konteyner taşımacılığında gemilerin doluluk oranlarının dönemsel olarak çok değişmediğini ancak çalışılan ülkelerdeki ekonomik ve sosyal gelişmelere bağlı olarak sapmalar yaşanabileceğini söyledi. Atalay, “Konteyner taşımacılığı haftalık servis vermeyi gerektirir. Ancak COVID-19 krizinin yayılması ile beraber, yükleme adetleri düşmeye başladı. Önlem olarak, bazı servislerde frekansı haftalıktan 8-10 gün aralığına çektik. Bazı ülkelerin, aldıkları önlemleri gevşetmelerinin sonucu olarak son günlerde yükleme adetlerinde az da olsa artış gözlemliyoruz. Düzelmenin kalıcı olduğuna emin olabilmek için en az 4 seferin sonuçlarını görmemiz gerekir.Amacımız haftalıktan uzaklaştığımız servisleri tekrar haftalık hale getirmek.

Türkiye dahil 24 ülkede gemi seferleri yapıyoruz. Planlarımızı yaparken ülkeleri ayrı ayrı değerlendiriyoruz. COVID-19 için alınan önlemler farklılık gösteriyor. Dolayısıyla tüm servislere aynı anda benzer uygulamaları yapamıyoruz. Daha önce benzeri bir kriz yaşamadığımız için geçmişten örnek alıp geleceği kurgulama şansımız yok. Konunun uzmanları bu sorunun kısa dönemde çözülemeyeceğini söylüyor. Kriz öncesi günlere geri gelecek miyiz, geleceksek ne kadar sürecek bilmiyoruz. Ancak her kriz yanında fırsatları da getiriyor. Net olarak görebildiğimiz tek husus, dünyada tedarik zincirinin tekrar dizayn edilecek olması. Hizmet verdiğimiz coğrafya bu anlamda bizlere büyük fırsatlar sunuyor. Gerek iş yapış şeklimizi gerekse de verdiğimiz servislerin içeriğini yeni beklentilere göre tekrar düzenlememiz şart.” dedi.

Türkiye’de ve yurt dışında 23 ülkede 61 ofisi ile Arkas Line’a hizmet veren Acente Grubu’nun Bölge Yönetimi CCO’su Ece Çokdeğer ise şöyle konuştu: “Pandemi sürecinde müşterilerimizle sürekli irtibatta kalarak, hizmetlerimizi sürdürdük ve ihtiyaçlarına vakit kaybetmeden anlık çözümler sunduk. Bu zorlu dönemde e-ordino (Elektronik Yük Teslim Belgesi), e-stickerlar, seaway bill, teleks release gibi uygulamalarla ticaretlerini temassız hale getirerek kolaylaştırdık. Yeni normalimizde de işlemlerin temassız olması önem arz etmeye devam edeceği için biz de bu uygulamaları sürdüreceğiz.”

Arkas Lojistik Dijitalleşmeye Odaklandı

Lojistik sektörünün öneminin pandemi döneminde daha iyi görüldüğünü ifade eden Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez ise dijitalleşmeye ağırlık verdiklerini, mottolarının “Temassız operasyon” olduğunu belirtti. Tedarik zincirinin devamlılığını koruduklarını, sağlık çalışanları kadar lojistik sektörü çalışanlarının da bu dönemde büyük mücadele verdiğini kaydeden Göçmez, “Lojistiği artık insanların evine sokmanız lazım” diyerek sektörün önemini ve dijitalleşmenin bu yeni dünyada daha da artacağını vurguladı. Göçmez, şunları söyledi:

“Tedarik zincirinin devamlılığı için biz de; hizmetlerimize tüm imkanlarımızla devam ediyoruz. Saha operasyonlarımız sürerken çok kısa sürede evden çalışma sistemine geçtik. IT yatırımlarımız ve organizasyonel yapımız ile her aşamada en hızlı lojistik firması olmak için teknolojiye yılda 3-3,5 milyon dolara yakın bir yatırım yapıyoruz. Öz varlık araçlarımızda bulundurduğumuz dijital takograf ve GPS cihazları sayesinde ciddi performans artışı gözlemliyoruz. Gelişen teknolojiye ayak uydurma noktasında oluşturulan bir ERP yazılımı olan Loop ile kazandığımız mobilite sayesinde Ulaştırma, Terminal Hizmetleri ve Forwarding birimlerimizin tüm satış ve operasyon süreçlerini daha hızlı yönetiyoruz.  Ayrıca tüm yazılım ve veri tabanı sunucu bilgisayarlarımızı Microsoft Azure Bulut sistemine taşıyarak tüm sunucularımızı tek yapı altına topladık. Bu sayede maliyetimizi düşürüp sürekli erişebilirlik elde ederken sistemimizi olası doğal afetlerde de çalışmaya devam edecek bir yapıya geçirdik. Bütün bu teknoloji yatırımlarımız salgın sürecinde çalışanlarımız ve müşterilerimize tedarik zincirinin devam etmesi ve taşıma ihtiyaçlarının karşılanması noktasında olanak sağladı. Pandemi döneminde Arkas Lojistik olarak çalışanlarımızın % 85’ini evden çalıştırdık. Gelecek açısından ne kadar güçlü olduğumuzu da gördük.”

Sürdürülebilir Operasyon

Marport Liman İşletmeleri de  Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19’u global pandemi olarak ilan ettiği ilk günden bu yana tüm önlemleri alarak liman operasyonlarının sürdürülebilirliğini sağladı. Dijitalleşmeye hız vererek dokümantasyonel ve manuel işlemlerin bir çoğunu webe taşıyan Marport yönetimi, yeni normal dönemle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Marport olarak almış olduğumuz önlemleri aynı şekilde uygulamaya devam edeceğiz. Evden çalışan iş arkadaşlarımız ofislerine dönmeden önce ofislerimizin sosyal mesafe kurallarına uygun bir şekilde planlanması sağlanacak, maske ve dezenfektan gibi gerekli tüm araç gereçlerin temini yapılacaktır. Bu hassas ve kritik dönemi çalışanlarımız ve paydaşlarımızın el birliği ile sağlıklı ve sakin şekilde yönetmeliyiz. Bu süreçte önceliğimiz çalışanlarımızın ve irtibatta oldukları paydaşlarımızın sağlığı ve şirketlerimizin akil bir şekilde panik ortamı yaratılmadan yönetilmesidir. İcra ettiğimiz iş kolunun, Türkiye ekonomisi ve ticaretinin vazgeçilmez bir parçası olmasından ötürü limanımızda sürdürülebilir operasyonların sağlanması “yeni normal”e uyum sağlama ve normale geçişte çok kritik öneme sahiptir. Çalışanlarımız ve paydaşlarımızın desteğiyle her zamankinden daha dikkatli davranarak bu durumun da üstesinden geleceğimizden hiç şüphemiz yok.”

Menü