Bir zamandan, Bin Biçime Yolculuk

Ressam Claire Arkas’ın bireyin farkındalık ve yabancılaşma hallerine yoğunlaştığı, manzara ve ‘nü’ çalışmalarını da içeren son dönem eserleri, 10-30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Kuzguncuk’taki IMOGA Art Space’de.

Yurtdışının yanı sıra İstanbul ve İzmir’de açtığı 20’ye yakın sergi ile kariyerini biçimlendiren ressam Claire Arkas’ın, farklı teknik ve içerikteki son dönem eserlerini içeren 13’üncü kişisel sergisi İstanbul’da açıldı.

Sanatçının tuval üzeri yağlıboya (T.Ü.Y.B.), akrilik, pastel, guaj ve suluboya ile mürekkep gibi pek çok malzemeyle yola çıktığı IMOGA Art Space sergisi, ‘manzara’, ‘nü’ ve ‘figüratif’ ağırlıklı üretimlerinden oluşuyor.

Arkas’ın “Bir Zamanda, Bin Biçimde” başlığı ile sunduğu sergisine hâkim ‘manzara’, ‘nü’ ve ‘figüratif’ konulu yaklaşık 30 adet yapıt, günümüz bireyinin farkındalık ve yabancılaşma halleri arasında salınan eleştirel, esnek ve araştırmacı üretimlerini bir araya getiriyor.

10-30 Mayıs 2024 tarihleri arasında İstanbul Kuzguncuk’taki Imoga Art Space’de izlenebilecek eserler, resim sanatında ‘biçim’i izleyicilerine hem bir problem, hem de çözüm olarak önerirken, ressam Arkas önceki sergilerine hakim olduğu gibi bu kez de “gözleriyle ektiğini, elleriyle biçerek, zamana bırakıyor ve meyvelerini alıyor.” Bir başka deyimle, “Arkas’ın seçilmiş anlara odaklandığı çalışmalarında zaman ve mekân duygusu, giderek birbiri içinden daha fazla geçerek, yüzey üzerinde yeni, özgün bir temsile doğru ilerliyor.”

Claire Arkas

Sanatçının yeni sergisinde görülen çalışmalar “Baktığımız ‘şey’i, nereye kadar, ne büyüklükle sahiplenebiliriz?” “Baktığımız göze nereye kadar, ne samimiyetle takılırız?” ve “Baktığımız ‘yer’de kalmak, bütüne, büyük resme ihanet midir?” gibi birçok soru işaretini de yine üretken, deneyci bir karakterle ziyaretçilerle paylaşıyor.

Paris’te Aynalı Vitrin

Sergide, Arkas’ın “Çizgili Kadın” (2024, T.Ü.Y.B.), “Dik Kadın” (2023, Kâğıt Üzeri Akrilik), “Gece, Duş Yansıması” (2024, T.Ü.Y.B.), “Işıklı Sabahta Genç Kadın” (2023, Kâğıt Üzeri Akrilik) gibi çalışmalarının yanı sıra, “Kostümlü Otoportre” (2023, T.Ü.Y.B.), “Beyazlı Otoportre” (2022, Kâğıt Üzeri Akrilik)” gibi son dönem figüratif eserleri yer bulurken, etkinlikte sanatçının dış mekân kompozisyonlarından oluşan  “Paris’te Aynalı Vitrin” (Kâğıt üzeri akrilik, 2022), “Can Ev” (2023, Kâğıt üzeri akrilik) ve “Abiye Yansıma” (2024, Kâğıt üzeri akrilik) ve “Eminönü’nnde Tatlı Dükkânı” (Kâğıt üzeri akrilik, 2023) isimli resimleri de ziyaretçileri bekliyor.

“Bir Zamanda, Bin Biçimde” sergisi ayrıca, Claire Arkas’ın kâğıt üzeri suluboya, kâğıt üzeri guaj boya ve kuru kalem ya da akrilik teknikle ürettiği “Ardaşık Palmiye Yaprakları” (2023), “Büyükada’dan Manzara” (2023) veya “Çeşme’de Bir Koy” veya “Odada Işık Şöleni” (2024), “Kırık İskele” (2022) ya da “Deniz Çizgileri” (2022) gibi pek çok yeni eserini IMOGA Art Space’de bir araya getiriyor.

Claire Arkas hakkında:

Claire Arkas, 1978’de İzmir’de doğdu. 1997-1999 arasında İsviçre Sierre’deki Ecole Cantonale d’Arts du Valais’in hazırlık kısmını tamamladı. 2000-2003 arasında Paris’te, Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts’ta eğitimini sürdürdü. Bu süreçte gravür, resim, litografi eğitimi alan Arkas, sanat çalışmalarını özellikle karakalem, litografi ve yağlı boya alanlarında sürdürüyor. 2004’ten bu yana yurt içi ve yurtdışında yirmiye yakın sergi açan sanatçı, 2015’te de İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nde (İGSM) özgün baskı çalışmaları yaptı. Arkas, yaşamını ve çalışmalarını İstanbul’da sürdürüyor.

IMOGA Art Space hakkında:

IMOGA Art Space, İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi’nin (İGSM) sanat birikiminden beslenirken, farklı teknik üretimlere ve farklı çağdaş sanat alanlarına da olanak açan bir anlayış ile kuruldu. İlk adımını IMOGA Müzesi’nin açılışı ardından IMOGA Art Gallery konsepti altında 2004’te İstanbul Nişantaşı’nda açan yapı, Kızıltoprak’da 2015’te yenilenerek devam etti. Kurum, 2017’den itibaren ise Kuzguncuk’daki iki katlı mekânında sanat severlere hizmet vermeye başladı.

Adres: Kuzguncuk Mahallesi, İcadiye Cd. D:No 42A, 34674 Üsküdar/İstanbul

Bilgi: 0535 608 8709