LIFESTYLE TRENDS

Kutlanacak ne çok şey var bu dünyada!!!

Özel günler: Ekonomik mi, psikolojik mi? Hepsi mi?

Bu yazı hepimizin dört gözle beklediği resmi tatilleri konu alan bir yazı değil. Ne var ki önce bayramlar, sonra sevgililer günü ardından yılbaşı derken özel günler neredeyse yılın 365 günü kutlanır hale geliyor. Tüm ailenin ya da uzun zamandır görüşmeyen arkadaşların bir araya gelmesi, gelenek-göreneklerin yeniden hatırlanması, tatil olması gibi bir çok etkenle toplum psikolojisindeki olumlu etkisinin yanı sıra bu özel günlerin bir de ekonomik etkisi var tabii. Bu günleri net bir şekilde reddedenler de olsa da çoğunluk ayak uyduruyor bu sonu gelmez döngüye.

Günün anlam ve önemine yakışacak türlü alışveriş davranışları da bu kararla geliyor. Nedeni ister sisteme bağlılığı artırmak ister eski kabile geleneklerini devam ettirmek olsun, özel güne özel ekonomi eğrisi devreye giriyor. Şirketlerin kampanyaları ile de desteklenen bu tüketim çılgınlığı cirolarda büyük oranlarda artışı da beraberinde getiriyor. Mağazalar, çiçekçiler karlarına kar katarken turizm sektörü de payını alıyor. Oteller, restoranlar yüzde yüz doluluk oranıyla çalışıyor. Rakamlara ve verilen örneklere baktığımızda, cirolarda en büyük patlamanın ve bir ay önce geçirdiğimiz “Sevgililer Günü” ve önümüzdeki ilk küresel özel gün olan “Anneler Günü”nde gerçekleştiği görülüyor. Anneler Günü’nün çıkış hikayesi kendisi kadar anlamlı: 1908 yılında annesini kaybeden Anna Jarvis’in, annesinin hayatını ve yaptıklarını onurlandırmak istemesiyle ortaya çıkan Anneler Günü, 1914 yılında kongre onayıyla ABD’de ulusal bayram haline gelmiş. Genellikle bir hatırayı yad etmek ve/veya unutulmamasını sağlamak gibi daha ulvi niyetlerle ortaya çıkmış olan bu tarz özel günlerin amaçları ve kutlanma biçimleri, markaların ve pazarlamacıların oyuna girmesiyle yıllar içerisinde giderek değişmeye başladı. Anneler Günü ciddi bir ekonomi yaratıyor. Bu güne özel olarak her mayıs ayında dünyada 3-4 milyar TL arasında hatta daha fazla harcama yapılıyor. Perakendede satışlar yüzde 20-40 arasında artış gösteriyor. Sevgililer günü içinse Türkiye’deki pazarın beklentisi geçtiğimiz 14 Şubat’ta 8-9 milyon TL’lik ciroydu örneğin.  oldu. Hal böyleyken şirketlerin kazancı, toplumun psikolojisiyle birleşince ortaya yeni yeni özel günler çıkıyor. İçinde bulunduğumuz ay Kadınlar Günü’nü kutluyoruz. Pek çok insan, aslında “eşit hak, eşit iş” amacıyla başlayan ama günümüzde pırlantalara ve çiçeklere bağlanan bir tüketim çılgınlığıyla anlamını yitirmiş bir gün olduğunu düşünüyor.

Sosyal medya bize yeni özel günler mi kazandırıyor?

Özellikle sosyal medyanın hayatımızın kılcallarına kadar işlemesiyle herkes kafasına uygun özel bir gün ortaya atıyor. Beğenen alıyor. Bunların bir çoğu bugün bize komik gelse de yarın hep beraber silgi gününü kutlamayacağımızı kim garanti edebilir? Kimi zaman arkasında pazarlama dehalarının planları kimi zaman sosyolojik etkiler ve insan psikolojisinin değerli katkılarıyla yükselen özel günler dışında araştırınca gördük ki dünya çapında kutlanan pek çok “yeni nesil” olduğunu söyleyebileceğimiz özel gün var. Absürt olduğu kadar eğlenceli ve aslında yapmayı unuttuğumuz halleri hatırlatan bu günleri sizin için derledik. Düşündüğün Hеr Şеy Yanlış Günü,  Yaptığın Hеr Şеy Doğru Günü, Vidеo Kasеtlеri Hatırlama Günü, Pi Sayısı’na Saygı Günü, İyi Komşuluk Günü, İltifat günü… Yılın her gününe anlam katacak, kutlanacak bir şey bulunabilir, istedikten sonra…

Mart Ayı Özеl Günlеr Takvimi

12 Mart Kеstirmе Günü (Napping Day)

13 Mart Mücеvhеr Günü (Jеwеl Day)

14 Mart Pi Sayısı Günü (Pi Day)

19 Mart Haydi Gülümsе Günü (Lеt’s Laugh Day)

20 Mart Evlilik Tеklifi Günü (Proposal Day)

21 Mart Nеzakеt Günü (Common Courtеsy Day)

22 Mart Uluslararası Boş İş Günü (Intеrnational Goof Off Day)

26 Mart Kеndi Tatilini Planla Günü (Makе Up Your Own Holiday Day)

28 Mart Bir Şеylеri Çubuğa Gеçirmе Günü (Somеthing on a Stick Day)

29 Mart Alavеrе Dalavеrе Günü (Smokе and Mirrors Day)

30 Mart Parkta Yürüyüşе Çıkma Günü (Takе a Walk in thе Park Day)

Menü