Arkas Sanat Merkezi 23 Nisan’da Sanat Dolu Çocuk Gezegenine Dönüşüyor

Bilgi çağında özgür düşünen çocuğun özgün, özgün çocuğun da özgür olduğu söylenir. Yapılan araştırmalara göre bunun da en uygun ortamı çocuğun yaratıcılığını geliştirebileceği sanat ortamıdır. Sanat, çocuğun özgür düşünmesine katkıda bulunur. Çevresiyle, yaşıtlarıyla, ortak davranış bilincini ve biçimini geliştirir. Taklit olmaz özgün çocukların yaptığı. Çocuk aslında özgünce o andaki hayallerini ve duygularını değil geleceğine ait planlamalarını, tüm benliğini yansıtır sanatına.

İzmir’de 2011 yılında kurulan Arkas Sanat Merkezi de sergilerine özel hazırladığı çocuk atölyeleriyle tüm çocuklara sanatın bir parçası olma fırsat tanıyor. Temmuz sonuna kadar açık olacak “Arkas Koleksiyonu’nda Post-Empresyonizm” sergisi kapsamında, her hafta sonu farklı konseptlerdeki atölye çalışmalarıyla çocukları ağırlayan merkez, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamak üzere de birbirinden eğlenceli ve yaratıcı atölye çalışmaları ile minikleri sanatın büyülü dünyasıyla buluşturuyor.

Atölyeye katılan çocuklar, klasik resim anlayışından çıkarak yenilikçi yaklaşımlarla 20. yüzyıl modern resmine geçişin anahtarları Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden 42 sanatçı ve 92 eser ile Post-Empresyonistler’in eserlerini de yakından inceleme fırsatı buluyor.

Yaratıcı drama ve resim çalışmaları yapacakları “Sanat Dolu Çocuk Gezegeni” etkinliklerinde, çocuklar, kendilerini ve yaratıcılıklarını özgür bırakarak hayallerindeki gezegeni yaratacaklar. Sanat eserlerindeki figürleri yaratıcı drama yöntemlerini kullanarak canlandıracak, müzik, dans ve oyunlarla dolu rengarenk bir hikaye içerisinde yer alacaklar. Hayal ettikleri gezegenlerinin bayrağını da tasarlayacak minikler, bir buçuk saat süren etkinlikte sanat dolu bir bayram geçirecekler.

Sanat, özgün ve özgür çocuk kavramından yola çıkarak hazırladığımız yazımıza, sergide yer alan eserlerden çocukların da olduğu tabloları sizler için derledik. Daha fazlası için sergiyi ücretsiz ziyaret edebilir. Çocuk atölyeleri için + 90 (232) 464 66 00 numaralı telefondan rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Tüm çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

HENRI LEBASQUE La petite mandoliniste (Marthe Lebasque) - 1905
HENRI MARTIN Deux fillettes
MAURICE DENIS - Grande soeur, sur la plage - 1917
MAURICE DENIS- Le chat jaune - 1915
SUZANNE VALADON-Madame Robert Rey et sa fille Sylvie -1920
THEO VAN RYSSELBERGHE Madame von Bodenhausen avec Son Enfant Luli - 1910