Arkas’la Deniz Tarihine Yolculuk

İzmir Bornova’da bulunan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, geçmişi 1800’lere kadar uzanan binasında, denizcilik mirasının yüzlerce yıllık tanıklarını somutlaştırarak hem denizcilik tarihine ışık tutmak hem de sektördeki gelişimi göstermek amacıyla 2012 senesinde açılmıştır. Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın 30 yılı aşkın süredir büyük bir titizlikle bir araya getirdiği tabloları ve gemi antikalarından oluşan geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

M.Ö. 3000 yılından günümüze uzanan denizcilik tarihi sürecini yaşatan Arkas Deniz Tarihi Merkezi, Metin Gürkan, Engin Alsan, Ergin Bürge, Bedri Selay, Azmi Beydeş, Coşkun Güreli, Alpay Türkekul, Nezih Bekat ve Okyay Yaylacıkoral gibi usta ellerde şekillenen 151 gemi maketi, 121 parça gemi antikası ve 112 adet deniz temalı resim ile tüm ziyaretçileri adeta bir zaman yolculuğuna çıkarmaktadır.

Üç kattan oluşan Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nin giriş katında ziyaretçileri dolaplı pusulası ile dev bir dümen takımı karşılıyor. Aynı katta Bandırma Vapuru, Savarona Yatı gibi Türk gemi maketlerinin yanı sıra Kristof Kolomb’un kaşif gemilerini de görmek mümkün.

Binanın ikinci katında, 17. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar uzanan dönemi kapsayan gemi maketleri ise denizciliğin tarihsel gelişimini gözler önüne seriyor. Aynı katta, 1805 yılında İngiliz donanması ile Fransız ve İspanyol donanmaları arasında, İspanya’nın güneyindeki Trafalgar burnunda gerçekleşen, dünyanın en önemli deniz savaşlarından biri olan Trafalgar Muhaberesi’nin, HMS SANTISIMA TRINIDAD, HMS EURYALUS, HMS NEPTUNE ve HMS LEVIATHAN efsanevi gemi maketleri ile aslına uygun şekilde canlandırılan dioraması yer alıyor. Tüm salonlardaki gemi maketlerine ünlü Türk ve yabancı deniz temasını işleyen ressamların tabloları da eşlik ediyor.

Binanın zemin katındaki gemi antikaları bölümünde ise, ziyaretçiler denizcilik tarihinde yer almış farklı deniz ulaşım araçlarını, ölçü sistemlerini ve gemi aletlerini yakından inceleme fırsatı buluyorlar.

Tarih sayfalarında yer alan gemilerden yalnızca birkaçı

Trafalgar Deniz Muharebesi (1805)

Arkas Deniz Tarihi Merkezi’nde, ziyaretçileri selamlayan her geminin bir hikayesi var. 1862 Amerika iç savaşında Lincoln Muhabere gemisi olarak kullanılan nehir gemisi RIVER QUEEN, Çanakkale harekatının kaderini değiştiren ve “dünyanın en ünlü mayın gemisi” unvanını kazanan NUSRET, Atatürk’ü Samsun’a taşıyan BANDIRMA, İkinci Dünya Savaşı sırasında Hawaii’deki Amerikan Pasifik filosunda yer alan ve Japonlar tarafından bombalanmayan tek gemi olan ANKARA, Jules Verne’nin “Denizler Altında Yirmi Bin Fersah” eserinde yer alan, hayal ürünü denizaltı NAUTILUS, ilk seferlerinde denizlere gömülen WASA ve TITANIC, Amerika kıtasının keşfinde kullanılan SANTA MARIA – NİNA – PİNTA karavelleri ve 20. yüzyıl başındaki mübadelede yüzlerce yolcuyu taşıyan ve Bedri Rahmi Eyüboğlu, Rıfat Ilgaz gibi pek çok ünlü yazarlara esin kaynağı olan GÜLCEMAL ve Osmanlı İmparatorluğu’nun Birinci Dünya Savaşı’na girme sebeplerinden biri olan YAVUZ – MİDİLLİ gemileri dikkat çeken parçalar arasında yer alıyor.

Arkas Deniz Tarihi Merkezi; *Salı, *Perşembe ve Cumartesi günleri ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Adres: 80. Sokak No:28 Bornova İzmir

*Rehberli turlara katılmak için lütfen 0 232 342 10 11 arayınız.