Picasso, Arkas Sanat Merkezi’nde!

“Hayal edebildiğiniz her şey gerçektir”

Picasso

Arkas Sanat Merkezi, 18 Eylül 2019 – 05 Ocak 2020 tarihleri arasında 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Pablo Picasso’nun eserlerine ev sahipliği yapıyor. Picasso-Méditerranée projesi kapsamında düzenlenen sergiler serisinde, Türkiye’yi Arkas Sanat Merkezi “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi ile temsil ediyor.

Paris Picasso Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eserin olduğu sergide, Picasso’nun pek çok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar ile gösteri sanatlarının Picasso’nun sanat yaşamına olan etkisi izleyecilere sunuluyor.  Ayrıca sanatçının yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçıyla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da yer alıyor.

20. yüzyılın sanat dehası olarak kabul edilen, Kübizm akımının öncüsü İspanyol ressam Pablo Picasso’nun sahne sanatlarına yönelik çalışmalarını kapsayan, Jean Luc Maeso’nun küratörlüğü ve Müjde Unustası’nın direktörlüğünde oluşturulan Picasso & Gösteri Sanatı sergisinde; Picasso’nun sanat yaşamını derinden etkileyen gösteri dünyasının kapıları aralanıyor.

Paris Picasso Ulusal Müzesi’nin özel desteği ile gerçekleştirilen, organizasyonun kapanış sergisi olma özelliği taşıyan serginin ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları üstlenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi sponsoru, Allianz ise sergi destekçisi oldu.

Yalnızca İzmir değil, Türkiye’de de sanat çevrelerinde ses getirmesi beklenen serginin ana sponsorluğunu Türk Hava Yolları üstlenirken, İzmir Büyükşehir Belediyesi resmi sponsoru, Allianz ise sergi destekçisi oldu.

Jean Luc Maeso - Bertrand Buchwalter - Laurent Le Bon - Lucien Arkas - Tunç Soyer - Müjde Unustası

17 Eylül Salı günü Arkas Sanat Merkezi’nde gerçekleştirlen basın toplantısına Lucien Arkas, Tunç Soyer, Fransa Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, Paris-Picasso Ulusal Müzesi Müdürü Laurent Le Bon, sergi direktörü Müjde Unustası ve küratörü Jean Luc Maeso katıldı.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas, “Arkas Sanat Merkezi’nin tarihi binasında Picasso gibi bir sanatçıyı ağırlamanın onun gösteri dünyasına olan tutkusunu kapsamlı bir sergi ile ziyaretçiler ile paylaşabilmek önemli. Fakat, bu serginin düzenlenmesi ile İzmir’de başka bir gururu daha yaşıyoruz. Sergi, Paris’ten İzmir’e uzanan bir köprü vazifesi görerek, Picasso’nun tüm hayatı boyunca etkilendiği gösteri dünyasına ait eserlerinin ilk kez bir araya geldiği bir sergi oluşmasını sağladı. Arkas Sanat Merkezi, 2011’de açıldığı günden bu yana ev sahipliği yaptığı 19 sergi ile yurt içi ve yurt dışı sanat dünyasına kendisini tanıttı, pek çok sergi için dünya çapındaki müze ve kurumlarla eser alışverişi yapıldı. Paris-Picasso Ulusal Müzesi, “Picasso: Gösteri Sanatı” sergimize altmışın üzerinde eser ödünç vererek istisnai bir imkan sağladı. Ayrıca Julio Gonzalez Vakfı, Opéra national de Paris ve Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan ödünç alınan eserler ile sergi farklı kaynakları bir araya getirdi. Sadece İzmir’lilerin değil çevresi ve hatta İstanbul, Bursa gibi pek çok yerden ziyaretçinin görmesini bekliyoruz” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Öncelikle sanatı her yönü ve tarzıyla inceleyen eserlerin sergilendiği Arkas Sanat Merkezi’ne, İzmir ve ülkemizin sanatsal faaliyetlerine katkısı nedeniyle en derin şükranlarımı sunuyorum.

İzmir binlerce yıldır bir sanat şehri. Heykel, müzik, resim gibi sanatın farklı alanlarında çok fazla yenilik ve büyük eserler bu şehirde hayat bulmuş. Aynı zamanda birçok sanat akımı burada doğmuş ve dünyaya ilham vermiş. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin temel stratejilerinden biri; bu tarihsel kimliğinden referans alarak İzmir’i, yeniden bir kültür ve sanat üretim merkezi haline getirmek.

Bunu yaparken elbette bu sergide olduğu gibi dünyanın en kıymetli sanatçılarının eserlerini İzmir’de görmeyi ve ağırlamayı önceliklerimizden biri olarak belirledik. Nihai hedefimiz İzmir’de; sanatın yedi dalında yeni eserlerin, farklı akımların oluştuğu bir kent iklimi yaratmak” dedi.

Paris-Picasso Ulusal Müzesi Müdürü Laurent Le Bon, “Paris-Picasso Ulusal Müzesi Koleksiyonu’ndan altmışın üzerinde önemli eserin Arkas Sanat Merkezi’ne sergilenmek üzere verilmesiyle oluşan “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi, 2019 yılının sonunda bitecek olan Picasso-Méditerrané projesinin önemli organizasyonlarından biridir. 2017’de başlayıp 2019’a kadar devam eden projede; 10 ülkeden toplam 70 kurum; yaygın bir iletişim ağı, bir internet sitesi ve düzenlenen 45’in üzerinde sergi ile dinamik, çok yapılı ve çok disiplinli kültürel bir döngü yaratmak üzere bir araya geldiler. “Picasso-Méditerranée” sergisinin Türkiye durağı bu etkinliğin en önemli anlarından biri oldu. Özellikle Lucien Arkas, Jean-Luc Maeso ve Müjde Unustası olmak üzere bu etkinliğin gerçekleştirilmesinde yer alan herkese içtenlikle teşekkür ediyoruz” dedi.

Organizasyonda yer alan her kurumun farklı araştırma konuları seçtiği projede Arkas Sanat Merkezi, Picasso’nun gösteri sanatlarına olan ilgisini yansıtan bir seçkiye ev sahipliği yapacak. Sergi direktörü Müjde Unustası; “ Picasso’nun yaşamına ve ona ilham veren yerlere uzanan projede Türkiye’yi temsilen yer alan Arkas Sanat Merkezi olarak, sanatçının bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde bir sergi kurguladık. Bu kurgu sayesinde çok yönlü kişiliğiyle rengarenk bir Picasso tanıyacağız.” dedi.

Teras 1885’te gerçekleştirilen kokteyle İzmir iş ve sanat dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Picasso: Gösteri Sanatı

Picasso’nun Malaga’da çocukluk yıllarında izlediği boğa güreşleri ile başlayan gösteri dünyasına olan ilgisi, 1917’den sonra ünlü bale topuluğu Ballets Russes için tasarladığı sahne ve kostüm çalışmalarıyla katlanarak artar. Gerçek hayattan esinlendiği figürleri hayal gücüyle birleştirerek özgün tarzında yeni bir dünya yaratır.

Küratörlüğünü Jean-Luc Maeso’nun üstlendiği “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisinde, Arkas Sanat Merkezi’nde yer alan bağımsız sergileme alanları, Picasso’nun hayatı boyunca ilgi duyduğu boğa güreşi, sirk, bale gibi temalara göre düzenlendi. Sergide, altmışın üzerinde ödünç verdiği eserle başta Paris-Picasso Ulusal Müzesi olmak üzere Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan alınan toplam 83 eser yer alıyor. Ayrıca, Picasso’nun yazarlar, şairler ve müzisyenler gibi pek çok sanatçı ve aydınla sürdürdüğü yakın bağları belgeleyen fotoğraflar da görülebilecek. Sergi ücretsiz olarak gezilebilecek.

 “Picasso: Gösteri Sanatı” sergisi için hazırlanan, konusunda uzman yazarların makalelerin yer aldığı sergi kataloğu, Picasso’nun farklı çalışma alanlarına odaklanan bilimsel araştırmalara ışık tutacak bir kaynak olarak yerini alacak.

Miniklere özel atölyeler

Picasso: Gösteri Sanatı sergisi kapsamında minikleri de unutmayan Arkas Sanat Merkezi, 5-7 ve 8-10 yaş gruplarına özel Cumartesi günleri düzenlenen atölyelerde çocuklar eğitmenleri eşliğinde öncelikle sergiyi gezecek, Picasso’nun eserleri arasında ilerlerken hem sanatçıyı hem de eserlerinin hikayelerini dinleyecekler. Ardından atölyeye geçerek hayal dünyalarını kağıtlara aktarıp, Picasso’dan aldıkları ilhamla kendi eserlerini yaratacaklar. Hafta içi ise okul gruplarına özel sergi gezisi ve grup çalışmaları yapılacak.

“Dora”

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde, 17 Eylül – 31 Aralık 2019 tarihleri arasında Fransız sanatçı Bernard Pras’nın, Pablo Picasso temalı şaşırtıcı bir enstalasyonu sergilenecek. İlhamını Picasso’nun Dora Maar temalı tanınmış portrelerinden alan ve sanatçının  sıradan objelerle yarattığı “Dora” adını verdiği eser, Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Picasso ve Gösteri Sanatı” sergisiyle eş zamanlı olarak hazırlandı.

 Arkas Sanat Merkezi Hakkında

Açıldığı günden bu yana İzmir kültür sanat hayatına büyük katkı sağlayan Arkas Sanat Merkezi; Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas’ın kişisel ilgisi ve profesyonel yaklaşımı  ile oluşan Arkas Koleksiyonu’nu sanatseverler ile paylaşma isteği doğrultusunda kuruldu. Arkas Sanat Merkezi’nin yer aldığı, İzmir’de döneminin en güzel yapılarından biri olan yapı, mimar Emmanuel Pontremoli tarafından 1906’da Fransa Konsolosluğu binası olarak inşa edildi. Halen Fransa Fahri Konsolosluğu olarak hizmet veren binanın denize bakan bölümü, Fransız Hükümeti tarafından 20 yıllığına, kültür ve sanat amaçlı kullanım için Arkas Holding’e tahsis edildi. Restorasyon sonrası Kasım 2011’de Arkas Sanat Merkezi adıyla açıldı. 8 adet sergi odası ve 1 adet atölye odası ile Arkas Sanat Merkezi, İzmir’e kazandırılmış tarihi bir bina olmasının yanında, bugüne kadar gerçekleştirdiği ücretsiz ziyaret edilebilen sergiler ve uluslararası işbirlikleri ile İzmir kültür sanat hayatının önde gelen mekanlarından biri olmaya devam ediyor. Arkas Sanat Merkezi, İzmir’de ilk kez Picasso sergisi gerçekleştirerek aynı zamanda Picasso-Méditerranée organizasyonun kapanış sergisine de ev sahipliği yapıyor.

Picasso-Méditerranée Hakkında

2017-2019 tarihleri arasında gerçekleşen Picasso-Méditerranée projesi, kültürel bir döngü oluşturmayı amaçlayan, multidisiplinler ve çok yönlü bir projedir. Paris-Picasso Ulusal Müzesi başkanlığında yürütülen proje, Picasso’nun eserlerine ve ona ilham veren yerlere yönelik sergiler ve etkinlikler ile Akdeniz’in bütün kıyılarını yakınlaştırma isteğiyle benzersiz bir kültürel tecrübe sunmaktadır. Arkas Sanat Merkezi’nde yer alacak sergi, 20.yüzyılın başlarında modernizmin temellerini atan bu dehanın farklı etkinlik alanlarını keşfetme fırsatı sunmaktadır ve sanat tarihinde yepyeni bir döneme öncülük eden Picasso’nun eserlerinin İzmir’de sergilenmesi açısından da büyük önem taşımaktadır.

ARKAS SANAT MERKEZİ (Giriş ücretsizdir) 1380 Sokak No:1 Alsancak, İzmir   Tel: + 90 (232) 464 66 00

Ziyaret Saatleri: Pazartesi kapalı Salı-Pazar 10.00-18.00 Uzun Perşembe 10.00-20.00

© Succession Picasso 2019 Boğa Güreşi: Matadorun Ölümü/ Corrida: la mort du torero/ Bullfight: Death of the Toreador Boisgeloup, 19 Eylül 1933/ Boisgeloup, 19 septembre 1933/ Boisgeloup, September 19, 1933 Ahşap üzerine yağlıboya/ Huile sur bois/ Oil on wood Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP145
© Succession Picasso 2019 Matador/ Le Matador/ The Matador Mougins, 4 Ekim 1970/ 4 octobre 1970/ Mougins, 4 October, 1970 Tuval üzerine yağlıboya/ Huile sur toile/ Oil on canvas Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP223
© Succession Picasso 2019 Akrobat/ L’Acrobate/ The Acrobat 18 Ocak 1930/ 18 janvier 1930/18 January, 1930 Tuval üzerine yağlıboya/ Huile sur toile/ Oil on canvas Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP120
© Succession Picasso 2019 Mavi Şapkalı Kadın Portresi/ Buste de femme au chapeau bleu/ Portrait of Woman with Blue Hat Paris, 7 Mart 1944/ Paris, 7 mars 1944/ Paris, 7 March, 1944/ Tuval üzerine yağlıboya/ Huile sur toile/ Oil on canvas/ Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP193
© Succession Picasso 2019 Pulcinella Balesi: Pulcinella İçin Kostüm Çalışması/ Projet de costume pour le ballet Pulinella; Pulcinelle/ Study for a Costume for the Ballet Pulcinella: Pulcinella Paris, 1920 Kağıt üzerine guaj, suluboya ve graffiti kalemi/ Gouache, aquarelle et crayon graphite sur papier/ Gouache, watercolor and graphite pencil on paper Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP1791
© Succession Picasso 2019 Tricorne Balesi: Aragonese İçin Kostüm Çalışması, (elyazması renkli notlar ile) / Projet de costume pour le ballet Tricorne: Aragonais, (avec indications manuscrites de couleurs) / Study for a Costume for the Ballet The Three-Cornered Hat: an Aragonese, (with handwritten color indications) Londra, 1919/ Londres, 1919/ London, 1919 Kağıt üzerine guaj, suluboya ve graffiti kalemi/ Gouache, aquarelle et crayon graphite sur papier / Gouache, watercolor and graphite pencil on paper Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP1690
© Succession Picasso 2019 Boğa Kafası/ Tête de Taureau/ Bull’s Head Paris, İlkbahar 1942/ Paris, printemps 1942/ Paris, Spring 1942 Özgün hali: bisiklet selesi ve gidonu (deri ve metal)/ Original: selle et guidon (cuir et métal)/ Original: bicycle seat and handlebars (leather and metal) Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso,1979. MP330
© Succession Picasso 2019 Pablo Picasso Dans Eden Arleken/ Arlequin dansant/ Dancing Harlequin/ Yak.1950/ vers 1950/ circa 1950/ Oyuk, linol baskı/ Linoléum imprimé découpé/ Cutout, printed linoleum Musée national Picasso-Paris Dation Pablo Picasso, 1979. MP803
© Succession Picasso 2019 Bateau-Lavoir, Paris Atölyesinde Picasso Portresi, 1908/ Portrait de Picasso dans l'atelier du Bateau-Lavoir, Paris, en 1908/ Portrait of Picasso in his Atelier at the Bateau-Lavoir, Paris, 1908 Fotoğraf/ Photographie/ Photographiegraph Musée national Picasso-Paris MP 17-626085/APPH2810
© Succession Picasso 2019 David Douglas Duncan (1916-2018) Villa La Californie, Cannes; Arles Boğa Güreşi Sonrasındaki Sabah, Picasso Torero’yu Taklit Edip Jacqueline Roque’u Eğlendirirken/ Le Matin après la Corrida d'Arles de la veille, Pablo Picasso joue le torero appâtant Jacqueline Roque à La Californie, Cannes/ Villa La Californie, Cannes; the Morning after the Corrida of Arles, Picasso plays the Torero, luring Jacqueline Roque 1957 Fotoğraf/ Photographie/ Photographiegraph Musée national Picasso-Paris MP 17-500481/DunDav063