Temassız Operasyon

Tüm dünyanın COVID-19 virüsüyle savaştığı bu günlerde “Temassız Operasyon” mottosunu ilke edinen Arkas Lojistik, kara yolunda yaşanan sıkıntılar nedeniyle artan demir yolu taşımacılığında da bu alandaki yatırımları sayesinde aktif rol oynuyor.

COVID-19 salgınıyla birlikte tüm dünya ticaretinde taşlar yeniden dizilirken “Temassız Operasyon” mottosunu benimseyen Arkas Lojistik, demir yolu taşımacılığında zaman ve maliyet avantajı yaratırken, fiziki teması en aza indirerek hem iş ortaklarının hem çalışanlarının sağlığını ön plana alıyor.

Koronavirüs Açısından En Güvenli Taşıma Modu Demir Yolu

Demir yolu taşımacılığında fiziki temasın diğer taşıma türlerine kıyasla daha az oluşu, bu sistemi kara yoluna göre daha tercih edilir hale getiriyor. Kara yolunda alınan önlemler nedeniyle oluşan uzun kuyruklar ve uzayan süreçler dünya ticaretinde demir yolunu yeniden gündeme taşıyor. Demir yolu ile 40 TIR’lık bir taşıma tek seferde sadece iki makinist ile gerçekleştirilebilirken, kara yolunda bu durum, en az 40 sürücü ile yapılabiliyor. Bu da temasın az olması gereken şu dönemde, salgının yayılmasına engel olarak ticaretin ve tedarik zincirinin devam etmesi için çok önemli bir avantaj sağlıyor.

Demir Yolu Taşımalarında Öncü

Demir yolu taşımalarının Anadolu’yu daha fazla geliştireceğine olan inançla uzun yıllardır demir yoluna önem veren Arkas, öngörülü yatırımları ile müşterilerine ihtiyaçları olduğu anda en uygun çözümü sunmaya hazır. Arkas Lojistik, filosunda bulunan 700’den fazla vagon ile Türkiye’nin en önemli sanayi kentlerinden limanlarına ithalat ve ihracat konteyner demir yolu taşımaları yapıyor.

Halihazırda Mersin-Yenice ve İzmit-Kartepe’de iki kara terminali planı devam eden Arkas Lojistik, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demir Yolu Hattı’nda Türkiye’den ilk treni yükleyerek tarifeli seferleri başlatan şirket konumunda. Arkas Lojistik CEO’su Onur Göçmez, “COVID-19 salgını nedeniyle kara yolunda gerçekleştirilen kontrollerin oluşturduğu kuyruklar ve aksamalar ticareti olumsuz yönde etkilemeye başlamışken demir yolu, temassız taşıma taşıma özelliği sayesinde bir kez daha sıkıntılı süreçlerin çözümü konusunda en önemli modül konumuna geldi. Biz bu durumun geçici olmayacağını, salgın sonrasında da yük taşımalarında demir yolu payının artacağını düşünüyoruz” dedi.

TCDD’ye Destek

Onur Göçmez,  “Bu kapsamda Kütahya/Alayunt istasyonundan Derince Körfezi’nde bulunan Evyapport ve DP World Yarımca limanlarına Kütahya’daki sanayicinin yüklerini taşımaya başladık. Burada daha önce TCDD’nin vagonlarını kullanırken biz de 10 özvarlık vagonumuzla hizmet veriyoruz. Böylece bu bölgedeki vagon sayımızı da artırmış olduk” şeklinde konuştu. Konya Organize Sanayi Bölgesi’nden Mersin Limanı’na ihracat ve ithalat taşımalarının da uzun zamandır devam ettiğine değinen Göçmez, bu taşımaları da yine TCDD’ye ait vagonlarla gerçekleştirdiklerini, ancak son dönemde bu bölgeye de 10 adet özvarlık vagon tahsis ettiklerini söyledi. Kayseri’de de 77 adet öz varlık vagonlarının bulunduğu bilgisini veren Göçmez, “Böylece tüm bölgelerdeki özvarlık vagon sayımız 117’yi bulacak” dedi.

Arkas Lojistik olarak vagon taleplerindeki artışla birlikte TCDD’nin tedarik sıkıntısına destek olmak için BTK hattında kendi vagonlarını da kullanıma sokma konusunda TCDD ile iş birliği yaptıklarını kaydeden Göçmez, “Bu hatta da 15-20 özvarlık vagonumuzu hizmete sokmayı planlıyoruz” diye konuştu.