Babalar Günü
Kutlu Olsun

#BenimBabam #DaddyCool

Bir Amerikan İç Savaşı gazisinin kızı olan Sonora Smart Dodd, Anneler Günü gibi babaların da bir günü olması gerektiğini düşündü çünkü babası, annelerinin yokluğunda 6 çocuğunu tek başına büyütmüştü. Dodd, babasının doğum günü olan 5 Haziran’ın Babalar Günü ilan edilmesi için uğraşsa da bu özel gün ilk kez 19 Haziran 1910’da Washington’un Spokane şehrinde kutlandı. O tarihten bu yana da Haziran’ın üçüncü haftası Babalar Günü olarak kutlanmaya devam ediyor.

Aslında bu özel günün çıkış noktası Anneler Günü kutlanırken, Babalar Günü’nde babalara hak ettikleri değeri verebilmek. Çünkü, çocukların babalarıyla kurduğu ilişki, kelime dağarcığından analitik zekâya kadar pek çok noktayı biçimlendirmede kritik rol oynuyor. Yapılan araştırmalarda özellikle çocuklarıyla daha çok zaman geçiren, fiziksel temas halinde olan ve öz bakımı konusunda yardımcı olan erkeklerde baba rolünün gelişiminin daha kolay olacağı belirtiliyor. Okul öncesi dönemde babanın çocuğu dış dünyaya hazırlamak için fiziksel oyunlar oynamaya teşvik etmesi, bir yandan  çocuğun özerkliğini kazanması için diğer taraftan da özgüven inşa etmesi için önemli.

Babanın aktif varlığı, dış dünyaya karşı ilk tanışmayı, haliyle dünyanın güvenilecek bir yer olduğunu ona gösterir. Diğer insanların varlığı, babadan almış olduğu sevgi, olumlu iletişim ve koşulsuz kabulle paraleldir.

Özgüven ve dünyaya adapte olma konusunda babanın etkisi yadsınamazken biyolojik  baba olmadan babalık  duygusunu taşıyan, yaşayan, yaşatan hissettiren babaları da unutmuyoruz. “Bana babalık yaptı” denmesinin altında o kişiye hissedilen ne kadar çok duygu barınır.

Bir evlattan önce kendi babasına sonra bütün babalara hediye olan bu gün, babalarını ilk kahramanı, ilk aşkı, arkasında güvendiği dağı, kalpten bağı, en eğlenceli oyun arkadaşı, kaptanı, rehberi, öğretmeni, rol modeli olarak gören tüm evlatların her zaman sevgiyle kucaklaşmasına ve sevgilerini dile getirmesine vesile oluyor.

Arkas ailesi de babalarını, #benimbabam etiketiyle Arkas News için anlattı, sevgilerini dile getirdi…

Babalar Günü kutlu olsun…

LUCIEN ARKAS

Babam bana bir şirket ama her şeyden önce bir isim ve ona duyulan bir sevgi bıraktı. O sermaye benim yol almamı sağladı. Denizcilik baba mesleğim ve ben babamın mesleğini hep çok sevdim. Denizin içinde büyüdüm, ekmeğimi de denizden yedim, denizsiz bir yerde yaşamayı düşünemiyorum. Babam “Deniz bugüne kadar kimseyi aç bırakmamıştır. Az ya da çok ama her zaman onda ekmek vardır” derdi.

BERNARD ARKAS

Siz babalığa eğer ailesine sonuna kadar her imkânı sağlamak, sadece küçük ailenin değil, geniş ailenin her derdine maddi manevi olarak yetişmek ya da hakemlik gerektirecek konularda muhakkak orada bulunmak, iyi gününüzde kötü gününüzde yanınızda olmak olarak bakıyorsanız, #benimbabam çok iyi bir baba, çok iyi bir aile reisidir. 25 yıldan fazla süredir babamla çalışıyorum. Babam, çok cesur bir işadamı ve kaybetmeyi sevmiyor. Öyle bir lider ki, ona inanıyorsunuz, takip ediyorsunuz.

DIANE ARCAS GÖÇMEZ

Küçük yaşlarda bile babamın karakterinin güçlülüğünü hissediyordum. Ona hayrandım, onun gibi olmaya çalışıyor, yaptığı her şeyi taklit ediyordum. Babamın liderliği doğal bir liderlik, onu doğal bir şekilde, kendiliğinizden takip edersiniz. Beni çok etkileyen yönlerinden biri, bir konuyu detaylarından arındırarak özünü görmesidir. Bir sorun varsa, ne olursa olsun onu çözeceğini her zaman bilirim ve kendimi yanında güvende hissederim. Birlikte çalışırken bütün stratejilerinin, yatırımlarının ne kadar öngörülü olduğuna her zaman şahit oldum. İyi ki #benimbabam .

Menü