Arkas Konteyner Köyleri Kuruyor

Arkas Holding ve grup şirketleri deprem felaketinin yaralarını sarmak ve ihtiyaç sahiplerine hızla ulaştırmak için çalışmaya devam ediyor.

Arkas’ın depremin ilk günden itibaren grup şirketleri ve gönüllü çalışanlarıyla başlattığı yardım seferberliği, depremzedeler için orta vadede daha kalıcı çözümler oluşturmak üzere devam ediyor.

Yaklaşık 13,5 milyon vatandaşımızın yaşadığı Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Gaziantep, Malatya, Osmaniye, Kilis, Adana, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da ağır yıkımlara yol açan deprem felaketinin yaralarını sarmak ve yeniden bir hayat kurulabilmelerine destek olmak amacıyla harekete geçen Arkas farklı lokasyonlarda “Konteyner Köyler” kurmak için çalışmalara başladı.

İlk etapta Kahramanmaraş’ta altyapı düzenlemesi ve tüm izin işlemleri tamamlanmış olan iki ayrı araziye kurulacak 350 adet konteyner evin üretim ve tefrişatının tamamlanarak iki ay içinde depremzedelere tahsis edilmesi planlanıyor. Arkas’ın Marport şirketi birinci  etapta kurulacak 200 konteyner evin yapımı üstlendi.  Arkas Yaşam Merkezleri olarak adlandırılan projenin devamlılığı için arazi araştırmaları ve fizibilite çalışmaları da devam ediyor. Söz konusu yaşam merkezlerindeki  iki  odalı konteyner evlerde  tüm iç tefrişatının yanında alt yapı, çevre düzenlemesi ve sosyal alanları ile depremzedelerin rahat bir yaşam sürmeleri için her türlü detay planlanıyor.

Diğer yandan;

İlk günden itibaren AFAD koordinasyonu ile deprem bölgesine acil ve öncelikli belirlenen ihtiyaçlara göre hazırlanan yardım malzemelerini taşımaya başlayan Arkas Lojistik, şu ana kadar   57 TIR yardım malzemesi ve 13 TIR yaşam konteynerini bölgelere sevk etti. 65 çadır yaptırılarak yine bölgelere ulaştırılırken 2000 ısıtıcı ise İskenderun’a sevk edildi.

Karayolundaki sıkışıklık nedeniyle ve bir kerede daha fazla yardım malzemesi ulaştırmak amacıyla harekete geçen Arkas Lojistik, TCDD iş birliği kapsamında demir yolu ile AFAD acil ihtiyaç listesine göre hazırlanan 15 vagonluk yardım konteynerlerinin yerinden alınarak Derince’den İskenderun’a taşınmasını gerçekleştirdi.

Arkas Lojistik; Arkpet iş birliği ile Derince’den 30 bin litre motorin Hatay’da Türk Kızılay’ına ulaştırılması, 4 kişilik yatak kapasiteli, ısıtmalı, jeneratörlü kabin, hava kompresörlü, seyyar elektrikli, yük asansörlü donanımlı konteynerleri deprem bölgesine taşınması, ısıyı sabit tutma özelliği olan reefer konteynerleriyle İstanbul’dan Gaziantep ve Hatay’a sıcak yemek gönderilmesi gibi Deprem Bölgesi’ndeki ihtiyaçlara göre hızlı ve çözüm odaklı yaklaşımıyla farklı modlarda taşımalarına da devam ediyor.

İhtiyaçların bölgeye ulaştırılması yanında Arkas Gönüllülerinin de desteğiyle Hatay’da  iki  ayrı bölgede  mutfak kuruldu. 

Arkas Holding kurduğu kriz masası ile tüm desteklerin koordinasyon içinde depremzedelere ulaştırılması için büyük bir çaba gösterirken Hatay’da Arsuz ve Defne ilçelerinde olmak üzere iki ayrı bölgede kurulan mutfaklarla günde üç öğün üçer bin kişilik yemek hizmeti için erzak tedariki ve servisi de devam ediyor.

Arsuz’daki mobil mutfakta, Hatay Arsuz Belediye Başkanlığı ve İzmir Aşçılar Derneği iş birliği ile Çadırkent’te (Ayla Naci Uyar Anadolu Lisesi Yanı) üç öğün sıcak yemek ve 24 saat çorba hizmeti veriliyor.

Kristal Yağları’nın da ürün tedariki yaptığı Defne’de kurulan mutfakta hazırlanan sıcak yemekler ise çevre köylere Arkas Otomotiv’in araç desteği ile Arkas Gönüllüleri tarafından teslim ediliyor.

Bölgede yaşayan depremzede çalışanlarımızın yanındayız

Arkas bölgede görev yapan depremzede çalışanlarının da ihtiyaçlarını karşılamak üzere çalışıyor. Tüm Arkas İnsan Kaynakları yönetimleri bu bölgelerde görev yapan çalışanlar ile tek tek iletişime geçerek hasar tespiti ve yakınlarının durumu hakkında bilgi aldı. Bu doğrultuda destek çalışmalarını sürdürüyor.

Mersin, Gaziantep ve İskenderun’da yer alan Arkas garaj ve depoları ile çekicileri, Arkas personeli ve aileleri için açılarak sosyal barınma, konaklama alanı haline getirildi. Bu bölgelerde konaklayan Arkas çalışanları ve yakınlarına üç öğün yemek tedariki düzenli olarak yapılmaya devam ediyor. Barınma ihtiyaçlarına kalıcı çözümler üzerinde çalışılıyor.

İlerleyen süreçte; enkaz kaldırma çalışmaları sonrasında bölgenin yaralarının sarılması, depremzedelerin günlük hayatın akışına katılabilmeleri için Arkas, afet bölgelerindeki ihtiyaçları yakından takip etmeye ve bu ihtiyaçları karşılamak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile koordinasyon içinde çalışmaya devam edecek.

#BİRLİKTE AŞACAĞIZ