Sezonun İlk “Beyaz Kart”ını Arkas B Takımı Kaptanı Aşıcı Gördü

Türkiye Voleybol Federasyonu(TVF) tarafından Fair Play kapsamında geçen yıl başlatılan “Beyaz Kart, Adil Oyun, İyi Davranış Projesi”nde 2023’ün ilk Beyaz Kartı, Arkas Mini Voleybol B takım kaptanı Buse Aşıcı’ya çıktı. Aşıcı, İzmir Mini Voleybol’da Efor Gençlik A ile olan mücadelede başhakemin karar vermekte zorlandığı pozisyonda topun kendisinden çıktığını söyleyerek dürüst bir davranış sergiledi. 

TVF’nin alt yapı sporcularında dürüstlüğü ve sportmenliği aşılamak amacıyla başlattığı Fair Play “Beyaz Kart” projesinde bu sezonun ilk “Beyaz Kart”ını Arkaslı altyapı sporcusu Buse Aşıcı gördü. İzmir Mini Voleybol müsabakalarında Arkas-B takımı ile Efor Gençlik A takımı arasında oynan maçın ilk setinde  başhakem topun bloktan çıkıp çıkmadığına karar veremedi. Bunun üzerine Arkas B takımı kaptanı Buse Aşıcı topun kendisinden çıktığı söyledi ve Antrenör Devrim Bilgekay da topun oyuncusundan çıktığını doğruladı. Böylece sayı rakip takıma geçti. Kaptan Aşıcı’nın bu davranışı maçın başhakemi Bahadır Çavuş tarafından Beyaz Kart ile ödüllendirildi. Maç, Arkas Mini Voleybol B takımının 2-1’lik galibiyetiyle tamamlandı.

Beyaz Kart Hakkında

2022-2023 Sezonunda Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Konya, Diyarbakır illerinde pilot olarak uygulanan projede maç esnasında oyuncu yönergelerde bulunan iyi davranış sergilediğinde Başhakem oyuncuyu yanına çağırıp iyi davranışından dolayı Beyaz Kart gösteriyor. Maçın gözlemcisi kartı ilgili çizelgeye işleyip maç sonucunda il temsilcisine formu teslim ediyor. Sezon sonunda en çok “Beyaz Kart” alan sporcuya ve takıma da Beyaz Kart (Fair Play) Sertifikası verilerek ödüllendiriliyor.