Arkas Sanat Merkezi ‘ndeki “Ara Güler, Merhaba İzmir” Sergisi Uzatıldı

Arkas Sanat Merkezi, Covid-19 pandemi sürecinde geçici bir süreliğine ziyarete kapattığı “Ara Güler, Merhaba İzmir!” sergisinin süresini hem kapalı kaldığı sürecin telafisi olarak hem de kontrollü ve kısıtlı ziyaretçi alabilmesi nedeniyle, daha fazla sanatseverin görebilmesi için 27 Aralık tarihine  kadar uzattı.

Tüm hijyen ve sosyal mesafe önlemlerini alarak 01 Temmuz’da  tekrar açılan Arkas Sanat Merkezi’ne sınırlı sayıda ziyaretçi alınıyor  olması nedeni ile ziyaret öncesi rezervasyon yapılması gerekiyor.

Arkas Sanat Merkezi’nde, Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi (AGAVAM) tarafından Ara Güler Müzesi iş birliğinde düzenlenen, “Ara Güler, Merhaba İzmir!” sergisi, 01 Temmuz itibariyle tüm önlemlerini alarak kapılarını yeniden açmıştı. Tüm sanatseverleri güvenli bir şekilde ağırlayabilmek amacıyla ziyaret saatlerini 11:00-17:00 olarak düzenleyen Arkas Sanat Merkezi, rezervasyon ile  ziyaretçi alıyor ve ziyaret süresini 30 dakika tutuyor. Ara Güler Müzesi ve Ara Güler Arşivi iş birliği ile düzenlenen sergiyi daha fazla kişinin ziyaret edebilmesi ve görebilmesi amacıyla ortak kararla sergi 27 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

Ziyaretçilerin en güvenli şekilde sergiyi gezmeleri için gerekli önlemleri alan Arkas Sanat Merkezi, ziyaret öncesi (0232) 464 66 00 numaralı telefondan mutlaka rezervasyon yaptırılması gerektiğini belirtiyor. Binaya maskesiz ve eldivensiz girilemeyeceğini, ateş ölçümü yapıldıktan sonra güvenlik kontrolüyle birlikte ellerin dezenfekte edilmesi gerektiğini önemle vurguluyor. Merkezde  ziyaretçiden sonra sergi alanları dezenfekte ediliyor.

İzmir Fotoğrafları İlk Kez Gün Yüzüne Çıkıyor…Kendine Has Deyişiyle “Merhaba İzmir”…

Ara Güler’in daha önce sergilenmemiş İzmir ve civarına ait fotoğraflarının yer aldığı sergi, sanatçının ikonik İstanbul fotoğrafları, Türkiye ve dünyada kültür sanat alanında önemli isimlerin portreleri ile 700’den fazla eseri görme fırsatı sunuyor.

Ara Güler’in gözünden 1950/60/70/80’li yıllara ait bugüne kadar sergilenmemiş İzmir fotoğrafları ile Efes başta olmak üzere İzmir Agora’sı, Bergama, Allianoi gibi antik kentlerin yıllar içerisindeki değişimini gösteren orijinal siyah beyaz karanlık oda fotoğraflar da ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

“Sevgisiz insan, insansız da fotoğraf olmaz” diyerek, insanı hep fotoğraflarının odağına oturtmuş Ara Güler’in kadrajından Nazım Hikmet, Yaşar Kemal, Oğuz Atay gibi Türk Edebiyatı’nın önde gelen isimlerine ait 100 adet portre yer alıyor. Bunların yanı sıra, Yeryüzünde Yedi İz serisinden Bertrand Russel, Tennessee Williams, louis Aragon, William Saroyan, Marc Chagall, Salvador Dali ve Pablo Picasso’nun Ara Güler tarafından çekilmiş portreleri de sergileniyor.

Sergi kapsamında yer alan Ara Güler’in kariyeri boyunca kullandığı kameraları, basın kartları, kaşe ve ıstampaları, kontakt baskıları, kendi hazırladığı kitap maketleri; Güler’in çalışma metodlarını ve fotoğrafçı yönünü ortaya koyarak hayatının çeşitli dönemlerini takip etme şansı sunuyor.

ARKAS SANAT MERKEZİ

1380 Sok. No:1 Alsancak, İzmir
www.arkassanatmerkezi.com
Giriş Ücretsizdir/Rezervasyon Gerekmektedir Tel: 0 232 464 66 00
Ziyaret Saatleri: Pazartesi hariç Salı-Pazar 11:00-17:00

Kandilli, 1985
Efes Artemis Heykeli, 1950'lerin sonu 1960'ların başı
Aziz Nesin (1916-1995)
Nâzım Hikmet (1901-1963)
Aphrodisyas Hipodromu
Nemrut Dağı
Karaköy, 1956
Sirkeci, 1956
Zarf Üzerinde: İzmir Asansör, 1954
Zarf Üzerinde: İzmir - Kordon Boyu Gece Çekimi - 1989