İzmir’in Sembolleri Bir Arada

Arkas Lojistik, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni Taşıdı

30 Ekim’deki depremin ardından güvenlik amacıyla tahliye kararı alınan İzmir Büyükşehir Belediyesi Ana Hizmet Binası, başta Kültürkpark’taki fuar holleri olmak üzere birimlerin hizmet vereceği yeni alanlara nakledildi.  Özel proje taşımalarındaki deneyimiyle Arkas Lojistik, yaklaşık 100 kişi ile bir ay gibi kısa bir sürede tüm birimleri yeni yerlerine taşıdı.

Arkas Lojistik’in yürüttüğü taşıma organizasyonunda 166 kamyon, 52 panelvan, 15 TIR ve 34 asansör kullanılarak 1.195 tonluk 23 bin birim malzeme taşındı. Binada hizmet veren birimlere ait mobilya, ofis malzemeleri, elektronik eşya ile arşiv ve evrak taşınma işlemi öncesinde binadaki tüm eşyalar tek tek paketlenerek barkodlandı ve birimlerin bundan sonra faaliyet göstereceği Kültürpark holleri, Egemenlik Evi, Oğuzlar Ek Hizmet Binası, İtfaiye ve Zabıta dairelerinin hizmet alanlarına taşınması sağlandı.

38 Yıl Hizmet Veren Binanın Yerine Sembol Bir Bina Yapılacak

İzmir Büyükşehir Ana Hizmet Binası’nın projeleri 1966 yılında açılan “Mimari Proje Yarışması” sonucu elde edildi. Binanın inşaatı 1968 yılında başladı ancak 1982 yılında açılışı yapıldı. 30 Ekim’de meydana gelen depremin ardından taşınmasına karar verilen bina ile ilgili İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer 27 Kasım’da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda güçlendirmeyi tercih etmediklerini belirterek “Belediye Ana Hizmet Binası’nı yıkıp yerine Hükümet Konağı ile bütünleşen sembolik bir başkanlık ve meclis binası yaparak kalan alanı Atatürk Meydanı’na katacağız. İzmir’e ve İzmirlilere hayırlı olsun. Umarım Konak’taki diğer kamu kurumlarına da örnek olur” açıklamasını yapmıştı.