Piri Reis’ten Doğayı Korumak için “Sürdürülebilir Yaşam” Projesi

Özel Piri Reis Okulları, 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılında “Sürdürülebilir Yaşam” adını verdiği proje kapsamında doğanın korunması için çalışacak. En küçüğünden en büyüğüne bütün öğrenciler yıl boyunca geleceğe sağlıklı bir dünya bırakılması için başta Türkçe ve Fransızca olmak üzere dört dilde çalışmalar yapacak, ulusal – uluslararası etkinliklere katılacak.

Her yıl tüm dünyayı ilgilendiren bir konuda kurum projesi geliştirerek öğrencilerde evrensel sorunlar hakkında farkındalık yaratmak için çalışmalar yapan Özel Piri Reis Okulları, Covid-19 Pandemisi sonrasındaki ilk eğitim ve öğretim yılında proje olarak yaşamın sürdürülebilmesini seçti.

“Sürdürülebilir Yaşam  (La vie durable- Sustainable Life- Vita Sostenible)” adı verilen ve okulun eğitim dilleri olan Türkçe, Fransızca, İngilizce ile İtalyanca olarak yürütülecek proje kapsamında 3 yaştan 8. sınıfa kadar tüm öğrenciler yıl boyunca doğanın, toprağın, temiz su kaynaklarının, denizlerin, biyoçeşitliliğin korunması, temiz enerji kaynaklarına yönelinmesi konularında çeşitli çalışmalar yapacak.

Her Yaşa Uygun Hedef

Temelleri geçtiğimiz yılın mart ayında atılan ağustos seminerlerinde tüm eğitim kadrosuna tanıtılan projede anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yaş gruplarına uygun görevler verilerek etkinlikler planlandı. Proje kapsamında anaokulu öğrencileri insanların çevreye olan etkilerini araştıracak, ilkokul öğrencileri enerji, karbon ayak izi ve iklim konularında çalışmalar yapacak ortaokul öğrencileri ise okul dışına çıkarak su, tasarruf ve geri dönüşüm üzerine çalışmalar yürütecek.

Her Piri Reisli Doğayı Koruyacak

Öncelikli hedeflerinin çevresine duyarlı dünya vatandaşı bireyler yetiştirmek olduğunu söyleyen Özel Piri Reis Okulları Eğitim Koordinatörü ve Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulları Müdürü Sabrina Ataseven, “Bizim okulumuzdan mezun öğrenciler sürdürülebilir yaşamla ilgili önce etrafına sonra dünyaya katkıda bulunacak bireyler haline gelecek” diye konuştu.

Tüm dünyanın atlatmaya çalıştığı Covid-19 Pandemisinin doğanın ne kadar kırılgan olduğunu bir kez daha gözler önüne serdiğini anlatan Ataseven, “Öncelikli hedefimiz iyi eğitim almış, kendini dünyaya rahatlıkla anlatabilen bireyler yetiştirmek. Bunu yaparken yetiştirdiğimiz bireylerin yaşayacağı dünyanın da sağlıklı olmasını düşünmek zorundayız. Sağlıklı bir dünya ancak zaten kıt olan kaynakların olduğu gibi korunarak geleceğe aktarılması ile yaratılabilir. Bir yandan bunu düşünürken bir yandan da öğrencilerimizi bu bilinçle yetiştirmeyi hedefledik. Öğrencilerimizin sadece insanlara değil, tüm canlılara, doğaya saygılı bireyler olmasını istiyoruz. Bu nedenle 2021- 2022 Eğitim ve Öğretim Yılını bu konuya ayırdık” dedi.

Özel Piri Reis Okulları Eğitim Koordinatörü ve Özel Güzelbahçe Piri Reis Okulları Müdürü Sabrina Ataseven

Ataseven öğrencisinden çalışanına her Piri Reislinin yaşam ve doğa koruyucusu olacağını sözlerine ekleyerek, “Okul olarak en önemli özelliklerimizden biri öğrencilerimizin öğrendikleri yabancı dilleri kullanma kabiliyetlerini en üst seviyeye çıkartmak. Bu konuda özellikle ortaokul öğrencilerimiz projeyle ilgili çalışmaları yabancı dilde yaparak dünyanın korunması gerektiği mesajını sadece İzmir’e değil, tüm dünyaya duyuracak. Kurum olarak ta kullandığımız enerjiden atıklarımıza, kağıt kullanımımızdan gönderdiğimiz e-maillerin yarattığı kirliliğe kadar dünyaya zarar verecek en ince noktaları dikkate alacağız” diye konuştu.