2022 Arkas Optimist Dünya Şampiyonası’nda Türkiye İlk Altın Madalyasını Kazandı

IODA Uluslararası Optimist Sınıf  Birliği ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle Bodrum Belediyespor Yelken Şubesi ev sahipliğinde düzenlenen 2022 Arkas Optimist Dünya Şampiyonası düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde gerçekleşen şampiyonada milli sporcumuz Medine Havva Tatlıcan, kızlar kategorisinde dünya şampiyonluğunu elde etti. Tarihindeki en yüksek katılımcı sayısına uluşarak 61 ülkeden 276 sporcunun katılımıyla yapılan şampiyonada öne çıkan unsurlardan biri de Arkas Lojistik’in operasyonuyla 240 optimist teknesinin Çin’den ve Polonya’dan Türkiye’ye getirilmesi oldu.

Arkas, ana sosyal sorumluluk alanlarından spor konusunda İzmir’e değer katan çalışmalarını artırarak sürdürüyor. Türkiye’de yelken sporunun gelişmesi gerektiğine inanan Arkas, profesyonel yelken takımı Arkas M.A.T. Sailing Team, yelken okulu Arkas Çeşme Yelken Kulübü’nün yanı sıra düzenlediği yelken yarışları Arkas Aegean Link Regatta ve İzmir Arkas Körfez Yarışı ile bu sporun yaygınlaşmasına yatırım yapıyor.

60 yıllık tarihi boyunca bir kez 1976 yılında Kocaeli Yarımca’da, bir kez de 2008’de İzmir’de gerçekleşen Optimist Dünya Şampiyonası bu yıl üçüncü kez Türkiye’de, 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası adıyla Bodrum’da yapıldı. Şampiyona, tarihindeki en yüksek  katılımcı ülke sayısına ulaşarak yeni bir rekora imza attı. Zor bir rekabetin yaşandığı yarışlarda, dünyanın dört bir yanından ülkelerini temsil eden 15 yaş ve altı en iyi yelkenciler yeteneklerini test ettiler.  6 gün boyunca yarışan sporcular hem bireysel yarışlarda hem de ülke olarak katılacakları takım yarışlarında bitiş çizgisine ilk varan olmak için mücadele gösterdiler. Şampiyonanın en renkli kareleri ise takım yarışlarında ortaya çıktı. Bodrumlular, takım yarışlarını kurulan seyir teraslarında doyasıya izleme fırsatı yakaldı.

Şampiyona hakkında konuşan Arkas Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Yelken sporunun bir deniz ülkesi olarak hak ettiği yere gelmesinin yanı sıra bu sevgiyi hem çocuklara hem de gençlere yaymak için spor kulübünden tesislere, kamplara, yarışlara kadar birçok koldan elimizden geleni yapıyoruz. Yelken takımımız Arkas M.A.T. Sailing Team ile yarışlarda önemli başarılara imza atarken yetişkinlerin yanı sıra çocukların ve gençlerin de bu sporu öğrenmesi ve sevmesi için açtığımız Arkas Çeşme Yelken Kulübü ile geleceğin profesyonellerine altyapı hazırlıyoruz. 2022 Arkas Dünya Optimist Şampiyonası için Türkiye Yelken Federasyonu tarafından satın alınan 240 optimist teknesinin Çin’den Türkiye’ye taşıması operasyonunu Arkas Lojistik üstlendi. Şampiyonanın taşıma ve lojistik çözüm ortağı olarak yelken sporuna destek olmak üzere bir adım daha attık” dedi.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ise Arkas Holding’in yelken sporuna her daim destek verdiğini belirterek 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nın lojistik sponsorluğunu da üstlendiğini söyledi. Akdurak,  Arkas Holding’in 2022 Optimist Dünya Şampiyonası’na verdiği lojistik destek sayesinde 240 teknenin zamanında Çin’den ülkemize getirilmesinde özverili çalışmaları ile bir başarı öyküsü yarattığını ve tüm lojistik maliyeti üstlendiğini de belirterek,  IODA tarihinde ilk kez bir sponsor adının Optimist Dünya Şampiyonası’na ismini veriyor olmasından ve bu ayrılacağın bir Türk firması olan Arkas Holding’e  tanınmış olmasından gurur duyduğunu ifade etti.

Başkan Akdurak, “Türkiye, köklü bir yelken geleneğine sahip ülkedir. Optimist sınıfı yelken sporunun ana okuludur. Denizci millet omanın ilk adımıdır. O yüzden tüm dünyaüklelerinin son derece önemsediği bir yelken disiplinidir. IODA Uluslararası Optimist Sınıf Birliği nezdinde gerçekleştirilen yoğun lobi çalışmaları sonucu birlik üyesi ülkelerin oyları ile ülkemize kazandırılan 2022 Arkas Optimist Dünya Şampiyonası’nın dünyanın bir çok ülkesini bir araya getiren büyük bir organizasyona dönüşmesinden ve ARKAS ismini taşımasından son derece mutluyum.  Gençlik ve Spor Bakanlığımızın, Spor Toto Teşkilatımızın, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın, Muğla Valiliğimizin, Bodrum Belediyesi’nin, Bodrum Belediyespor Yelken Şubesi’nin, Çağdaş Holding’in, Vodafone’un, Galeri Bin Yıl Sanat Galerisi’nin Lapina Catering’in, Erk Çelik Halat’ın, Ağanlar Tersanesi’nin, Bodrum Acıbadem Hastanesi’nin verdikleri  büyük destekler ile gerçekleşen Şampiyona Türkiye’de yelken sporunun geleceği ve ülkemizin tanıtımı açısından büyük önem taşıyor. Diğer yandan Şampiyonanın düzenlenebilmesi amacı ile Bodrum Belediyesi mevcut yelken tesislerine önemli bir yatırımda bulundu. Bu tesis gelecekte Muğlalı bir çok yelkencinin yetişmesine ev sahipliği yapacaktır. Destek veren bütün kurumlara ve birimlere Türk yelken camiası adına gönülden teşekkür ediyorum. Bu tip organziasyonlar envanterin genişlemesine  de fayda sağlıyor.Envanterimizde 200’e yakın optimist tekne ve 40 bot var artık”dedi.

Başkan Akdurak, çocukların 7 yaşından itibaren optimist sınıfı ile başladığı yelken eğitimi sayesinde küçük yaşlardan itibaren özgür karar verme ve strateji belirleme yeteneklerinin arttığını, özgüvenlerinin geliştiğini doğa ile birlikte yaşamayı öğrendiklerini ve doğa sevgilerinin arttığını belirterek,  denizci bir milliet olmanın temelini atan yelken sporunun Türkiye’nin her sahil şeridinde ve iç sularında faaliyetlerini sürdüren ve sürdürecek amatör yelken kulüpleri eli ile yapılması ve kulüp ve sporcusayılarının çoğalması için çalışmalarını sürdürdüklerini, bu çalışmalar neticesinde Van’da, Bitlis’te , Kars Çıldır Gölü’nde yelken kulüplerimizin sporcu yetiştirdiklerini ve eğitimler verdiğini  kaydetti.

Medine Havva Tatlıcan Dünya Şampiyonu Oldu

Şampiyona sonunda milli sporcumuz Medine Havva Tatlıcan, kızlar kategorisinde dünya şampiyonu oldu.  Yarışmanın başlangıcından itibaren performansıyla dikkat çeken milli sporcu, son güne kadar ilk sıralardaki yerini korumayı başardı. Final gününde de çok iyi bir performans gösteren Tatlıcan, ülkemize optimist sınıfında ilk altın madalyayı kazandırdı. Şampiyonluk madalyasını Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan’dan alan Tatlıcan, kürsü de milli marşımızı Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ile birlikte söyledi.

240 tekne, 38 gün ve 19 bin km

IODA Uluslararası Optimist Sınıf Birliği ve Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle düzenlenen 2022 Dünya Optimist Şampiyonası’nın “Lojistik Çözüm Ortağı” olan Arkas Lojistik, lojistikteki gücü ve uzmanlığı ile yarışa katılan tüm teknelerin nakliye sürecini yürüterek toplamda Çin’den 180, Polonya’dan ise 60 adet optimist tekneyi Bodrum’a zamanında ulaştırdı.

Arkas Lojistik, taşımanın ilk ayağında Polonya’dan aldığı tekneleri 3.084 km yol kat ederek altı gün gibi kısa bir sürede karayolundan FTL taşıması ile Bodrum’a getirdi. Sadece bu taşımada toplam 2.100 kg ağırlığı ile 60 tekneyi Türkiye Yelken Federasyonu’na teslim etmiş oldu.

180 optimist tekne ise Çin’in Shangai kentinden Bodrum’a geldi. 180 adet tekneyi 3 adet 40’lık konteyner ile taşıyan Arkas Lojistik, gemilerin İzmir-Aliağa ve İstanbul-Ambarlı limanlarına varışının ardından konteynerleri sidelifter aracıyla Bodrum Yelken Kulübü’ne taşıdı. Ardından Arkas Lojistik ve Türkiye Yelken Federasyonu tekneleri araçtan indirerek dünya şampiyonasına katılacak olan yarışçılara teslim etti. Tüm lojistik planlama ve taşımanın Arkas Lojistik tarafından yürütüldüğü süreçte, her bir teknenin 2,30 metre uzunluğunda ve 35 kilogram olduğunu varsaydığımızda Arkas Lojistik toplamda 8 tonu aşan ağırlığı ve uç uca bağlandığında 6 futbol sahasını aşan uzunluğuyla 240 teknenin taşımasını 38 günde 19 bin 424 km yol kat ederek gerçekleştirdi.