Arkas Aegean Link Regatta Çeşme’de Şölen Yarattı

Çeşme’nin yat yarışı Arkas Aegean Link Regatta altıncı yılında yine Çeşme’yi renklendirdi. Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu, EAYK Çeşme Marina tarafından gerçekleştirilen yarışlarda 38 tekne ve 300’ün üzerinde yelkenci finiş çizgisine ilk giren olmak için mücadele etti. Üç gün boyunca yapılan toplam beş yarışın overall kategorisinde birincisi Baby Dracula olurken ikinci Arkas Blue Moon ve üçüncü Corendon Cheese oldu.

Arkas Aegean Link Regatta bu yıl altıncı kez 26-28 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirildi. Ovacık-Ilıca ve Çeşme açıklarında yarışan onlarca yelken Çeşmelilere görsel bir şölen yaşattı.

Bu yıl FD Architecture tarafından hayata geçirilen, ekolojik ve sürdürülebilir mimarinin en güzel örneklerinden FAMM Urla, tıpkı kendisi gibi doğa dostu bir yarış olan Arkas Aegean Link Regatta’nın ana sponsorluğunu üstlenirken, Medicana Hastaneleri de sağlık sponsoru oldu. Görkemli kapanış partisinin ev sahibi ise Yuzu Beach oldu.

25 Ağustos’ta Çeşme Marina Yacht Club’ta gerçekleştirilen açılış kokteylinin ardından 26 Ağustos’ta yarışın ilk startı verildi. Birinci gün 26 Ağustos’ta Çeşme-Alaçatı coğrafi rotasında yapılan bir yarışta mücadele eden 37 tekne Çeşmeliler için görsel şölen yarattı. Mevkilere göre 5-8 knot arasında değişen rüzgâr hızı mücadeleyi farklı bir yöne itti. Taktiklerin ön plana geçtiği yarışta rüzgârı doğru kullanan tekneler finiş hattını kesti. Arkas Blue Moon teknesi birinci, Team Spirit ikinci, Lemon ise üçüncü oldu.

İkinci gün yarış öncesi yapılan basın toplantısında konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “Çeşme için turizmi destekleyen marka etkinliklerin artması gerekiyor. Bu anlamda Arkas Aegean Link Regatta’nın sürdürülebilirliği Çeşme adına da çok önemli. Bu yıl 6.’sını düzenlediğimiz yarışımızı son iki senedir pandemiye rağmen “Dünya dursa rüzgâr durmaz” diyerek kesintisiz devam ettirdik. Her yarışa minimum 40-50 arası tekne katılıyor. Daha yarışçı bir filoyu Çeşme’ye çekme hedefimiz var. Bunun için kiralık bir filo yaratıp yurtdışı takımlarını davet etmek istiyoruz. Bu yıl yurtdışından iki takım katıldı” dedi.

Arkas’ta yelken yapılanması hakkında da bilgi veren Bernard Arkas, “Yelken sporuna çok uygun bir coğrafyada yaşıyoruz. Geçmiş yıllarda Çeşme’de, İzmir Körfezi’nde her zaman yelken yapılırdı. Bu sporu teşvik etmek için birçok koldan yaptığımız yatırımlarla uzun vadeli ve sürdürülebilir projeler üretmeye çalışıyoruz. Çeşme’nin yaz sezonunda oluşan yoğunluğunu kullanıp mümkün olduğu kadar gence yelken öğretmek istiyoruz. Ayrıca Çeşmeli gençlerin yelken sporunda başarılı olmasını ve milli takıma girmelerinin bir gelenek haline gelmesini, yelkeni bir meslek opsiyonu olarak görmelerini arzu ediyoruz” diye konuştu. Arkas, “Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde 6 yaşından itibaren eğitmeye başladığımız çocuklarla ömür boyu ve profesyonel olarak da yelken yapabilen bir jenerasyon yetiştirmek için çaba harcıyoruz. 2018 yılında bu hedef için çalışmaya başladık. Kısa sürede bünyemizden 12 sporcu milli takıma katıldı. 1 Dünya, 1 Avrupa Şampiyonumuz oldu. Bunun yanında Türkiye Yelken Federasyonu ile çok ciddi iş birlikleri yapıyoruz. Çeşme’nin yanı sıra İzmir Marina’da da eğitimlerimize yaz-kış devam ediyoruz” dedi.

7-8 knot arasında esen rüzgâr mücadeleyi pekiştirdi. Çeşme-Alaçatı açıklarında yapılan iki yarış sonunda IRC-O kategorisinde Arkas Blue Moon teknesi birinci, Anything ikinci ve Team Spirit üçüncü oldu. IRC 1 kategorisinde ise Borusan Racing Evolution birinci olurken Team Linea Rossa ikinci ve üçüncü Yirmi Yedi oldu.

Arkas Aegean Link Regatta’da üçüncü gün yarışları ise heyecanlı bir rekabete sahne oldu. Biri şamandıra biri coğrafi olmak üzere yapılan iki yarışta IRC-O kategorisinde birinci Arkas Blue Moon olurken ikinci Team Spirit ve üçüncü Lemon oldu. IRC 1 kategorisinde ise Borusan Racing Evolution birinci, Team Linea Rossa ikinci ve Sailmaster-İzocam Yelken Takımı üçüncü oldu.

Üç günün sonunda yarışın overall kategorisinde kazananı ise Baby Dracula olurken onu Arkas Blue Moon ve Corendon Cheese izledi. Destek gruplarında ise Destek 1’de Alexandre Dreams, Destek 2’de ise Auriga birinci oldu.

Parti öncesi yapılan kupa töreninde Baby Dracula takımına kupasını Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arkas verdi.

Kupa töreninde konuşan Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, “6.’sını tamamladığımız yarışımızın sürdürülebilirliğini ilk günden beri önemsiyoruz. Arkas Aegean Link Regatta’da 6 yılda toplam 236 tekne ve 2 bine yakın sporcu yarıştı. Birinci gün rüzgâr bizden yana değildi ama üçüncü gün kendini affettirdi. Umarım herkes çok eğlenmiştir, hepiniz için güzel bir yarış olmuştur. Seneye yeniden görüşmek üzere” diye konuştu.

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran “Çeşme’yi Çeşme yapan rüzgarıdır. Biz bütün yaz çok kuvvetli bir rüzgâr altında geçirdik ama bir anda kesildi. Çok güzel bir mücadele verdiniz hepinizi tebrik ediyorum. Çeşme spor, yelken, gastronomi ve kültür demek. Okul arkadaşım Bernard Arkas’a ve Arkas’a çok teşekkür ediyorum. Gördüğünüz aslında Çeşme’ye verdikleri büyük destek. Çeşme’deki çocukların eğitimine verdikleri destek için de teşekkür ediyorum. Çeşme’nin bu muhteşem regattaya ev sahipliği yaptığı için gurur duyuyorum. Daha nice regattalarda buluşmak üzere” dedi.

Çeşme EAYK Yönetim Kurulu Başkanı Akif Sezer “çok güzel bir Arkas Aegean Link Regatta’yı daha bu akşam ödül töreniyle bitiriyoruz. Önümüzdeki yıl yine bu güzel parkurda buluşmak üzere hepinize çok teşekkür ediyorum”

Arkas Aegean Link Regatta’da deniz tutkunları, yarışların ardından pazar günü Yuzu Beach’te gerçekleştirilen özel kapanış partisinde hem kupalarına sahip oldu hem de İskender Paydaş ve Orkestrası’nın sahnesiyle yarışın yorgunluğunu attı.