470 Büyükler Avrupa Şampiyonası, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü Tesislerinde Düzenlendi

Türkiye Yelken Federasyonu ev sahipliğinde, Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü’nde düzenlenen 470 Avrupa Şampiyonası’nda Şampiyon İsveç Ekibi’nden Anton Dahlberg – Lovisa Karlsson ikilisi oldu.

21 ülkeden 120’den fazla deneyimli yelkencinin yer aldığı turnuva, Çeşme’nin rüzgarlı denizlerinde, renkli görüntülere sahne oldu. Yarış startını Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak’ın verdiği madalya yarışında İsveç ve İspanyol ekipleri arasında kıyasıya bir rekabet yaşanırken kazanan ekip İsveç oldu. 470 Class Mixed kategorisinde Altın Madalyayı İsveç Ekibi’nden Anton Dahlberg – Lovisa Karlsson, Gümüş Madalyayı İspanyol Ekibi’nden Jordi Xammar Hernandez – Nora Brugman Cabot, Bronz Madalyayı ise İtalya Ekibi’nden Giacomo Ferrari – Bianca Caruso ikilisinin kazandığı turnuvada 470 Class Open Mixed kategorisinde yer alan diğer takımlar ise şu şekilde oluştu:

1.sırada İşveç Ekibi’nden Anton Dahlberg – Lovisa Karlsson, 2. sırada İspanyol Ekibi’nden Jordi Xammar Hernandez – Nora Brugman Cabot, 3. sırada İtalya Ekibi’nden Giacomo Ferrari – Bianca Caruso   4. sırada Fransa Ekibi’nden Hippolyte Machetti – Aloise Retornaz, 5. sırada İspanyol Ekibi’nden Silvia Mas Depares – Nicolas Rodriguez, 6. sırada İsrail Ekibi’nden Nitai Hasson – Noa Lasry, 7. sırada Alman Ekibi’nden Malte Winkel – Anastasiya Winkel, 8. sırada Alman Ekibi’nden Luise Wanser – Philipp Autenrieth, 9. sırada Büyük Britanya Ekibi’nden Martin Wrigley – Eilidh McIntyre, 10. sırada ise Slovenya Ekibi’nden Tina Mrak – Jakob Bozic yer aldı. 

 470 Kevin Burnham Kupası sahibi ise İsveç Ekibi’nden Anton Dahlberg – Lovisa Karlsson ikilisi oldu. 

Milli Takımımızdan Deniz Çınar – Simay Aslan ikilisi turnuvayı 22. sırada, Deniz Saltık – Mete Saltık kardeşler 47. sırada, Efe Tulçalı – Defne Danişmend ikilisi ise turnuvayı 52. sırada sonlandırdı. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Yardımcısı Sayın Selim Dursun, Denizcilik Genel Müdürü Ünal Baylan, Ulaştırma – Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salih Tan, Ulaştırma Personel Genel Müdürü N. Leyla Akıncı, Denizcilik Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankaya, Kıyı Yapıları ve Tersaneler Daire Başkanı Akif Patır, İzmir Liman Başkanı Ünal Hakan Atalan, Çeşme Kaymakamı Mehmet Maraşlı, Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, Arkas Holding CIO’su ve Arkas Spor Kulübü Yelken Şube Başkanı Mert Oruz, Çeşme Liman Başkanı Eray Aykanat, Sahil Güvenlik Çeşme Komutanı Üsteğmen Orkun Aktar, İzmir Gençlik ve Spor Şube Müdürü Enver Yılmaz, Çeşme İlçe Spor Müdürü Nuri Büyükateş, Türkiye Yelken Federasyonu İcra ve Teknik Kurul Üyeleri Melih Dilikoğlu ve Tolga Yağlı, Türkiye Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleri Murat Şener, Umur İnanç ve Mehmet Müftüoğlu, İzmir Yelken İl Temsilcisi Habibe Şener’in katılımıyla gerçekleşen ödül töreninde açılış konuşmasını yapan Başkan Akdurak, 470 Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirtirken, her organizasyonumuzda olduğu gibi 470 Avrupa Şampiyonasının da gerçekleşmesinde destekleri olan Gençlik ve Spor Bakanlığı’na, Spor Toto Teşkilat Başkanlığına, ana sponsorlarımız Çeşme Belediyesi’ne, Arkas Holding’e, sponsorlarımız Medicana’ya, Kurukahveci Mehmet Efendi’ye, Sandalyeci’ye, Can Group’a, Çeşme Turistik Otelciler Birliği’ne ve ev sahipliği için Arkas Çeşme Yelken Gençlik ve Spor Kulübü yönetici ve çalışanlarına  teşekkürlerini sundu. 

Organizasyonda görev alan hakemlere teşekkür edildikten sonra ilk 10 sıradaki yelkencilere ödüllerini takdim eden Başkan Akdurak, turnuva boyunca gösterdikleri emeklerden dolayı sporcuları tebrik etti. 

Dokuz gün boyunca dostluk ve rekabet içerisinde unutulmaz anlara sahne olan 2022 470 Avrupa Şampiyonası ödül töreni 470 Uluslararası Sınıf Birliği Başkanı Andreas Kosmatopulos’un kapanış ve teşekkürü ile sona erdi.

Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas
Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak