İzmir’in İlk Yeşil Yıldız’ı Piri Reis’in

Yeni eğitim öğretim yılına merhaba diyen Özel Piri Reis Okulları, “Sürdürülebilir Yaşam (La vie durable- Sustainable Life- Vita Sostenible)” adlı yıllık okul projesi ile İzmir Sosyal Kalkınma ve İşletme Kooperatifi (SKOOP) tarafından bu yıl verilmeye başlanan “Yeşil Yıldız” sertifikasını almaya hak kazanan ilk okul oldu.

Başta insan olmak üzere tüm canlıların kaliteli bir yaşam sürmesine katkı sağlamak, değişim gereken toplumsal konularda faaliyetler yürütmek amacıyla geçen yıl kurulan İzmir Sosyal Kalkınma ve İşletme Kooperatifi (SKOOP), çevreye duyarlı okullar için geliştirdiği “Yeşil Yıldız Programı”nın ilk yıldızını Özel Piri Reis Okulları’na verdi.

İzmir’in ilk “Yeşil Yıldız”ı, Özel Piri Reis Okullarının Karşıyaka Kampüsü’nde düzenlenen sade bir tören ile okul girişine asıldı. Törene SKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Işıl Nişli, Özel Piri Reis Okulları Genel Müdürü Sabrina Ataseven ile öğrenci temsilcileri katıldı.

Piri Reis’ten Yenilikçi Projeler

Törende konuşan SKOOP Yönetim Kurulu Başkanı Nişli, SKOOP’un iki yıl çevre ve iklim için çalışacağını, Yeşil Yıldız Programı’nın temel hedefinin de çevre, iklim değişikliği gibi konulara duyarlı okulların dahil olduğu yerelden başlayan bir farkındalık ağı oluşturmak olduğunu söyledi.

Özel Piri Reis Okullarının, İzmir’in ilk Yeşil Yıldızlı okulu olduğunu ifade eden Nişli, “Biliyoruz ki çocukların hakları, gıdası, eğitimi, ebeveynlerin işleri, yoksulluk gibi her türlü konu ancak dünyamıza sahip çıktığımız, çevreye ve iklime duyarlı davranışlarda olduğumuz zaman çözülebilir. Özel Piri Reis Okulları bu alanda gerçekten çok başarılı ve yenilikçi projeler geliştiriyor. Bu nedenle SKOOP olarak ilk Yeşil Yıldız ödülüne okulunuzu layık gördük” dedi.

Her Piri Reisli Bir Doğa Koruyucusu

Özel Piri Reis Okulları’nın temel hedefinin çevresine duyarlı, iyi eğitim almış, kendini dünyaya rahatlıkla anlatabilen bireyler yetiştirmek olduğunu belirten Özel Piri Reis Okulları Genel Müdürü Sabrina Ataseven ise “Yetiştirdiğimiz bireylerin yaşayacağı dünyanın da sağlıklı olmasını düşünmek zorundayız. Sağlıklı bir dünya ancak zaten kıt olan kaynakların olduğu gibi korunarak geleceğe aktarılması, arttırılması için yeni projeler geliştirilmesi ile yaratılabilir. Öğrencilerimizi de bu bilinçle yetiştirmeyi hedefledik onların sadece insanlara değil, tüm canlılara, doğaya saygılı bireyler olmasını istiyoruz” diye konuştu.

Covid-19 Pandemisinin tüm dünyaya doğanın ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini sözlerine ekleyen Ataseven, “Her yıl çevreyle ilgili bir konuyu eğitimi programımıza katarken bu yıl tamamını doğaya ayırdık ve sürdürülebilir yaşam konusunu kurum projesi olarak seçtik. Anaokulundan 8. sınıfa kadar tüm öğrencilerimiz yıl boyunca bu proje için çalışıp fikirler üretecek. Kısacası her Piri Reisli bir doğa koruyucusu olacak. Bu nedenle İzmir’in ilk Yeşil Yıldızlı okulu olmak bizi çok onurlandırdı” dedi.